Türkiye’nin ‘Felaket Haritası’ Çıkarıldı: 36 İl Risk Altında! İşte En Riskli Şehirlerin Listesi

Sıcaklık değerlerinin Türkiye genelinin tamamında yükselmeye devam ettiğini ortaya koyan Mimar, Şehir ve Bölge Planlama Uzmanı Dr. Duygu Bütün tarafından hazırlanan kapsamlı raporda, kıyı kentlerde kış döneminde bile tropik geceler yaşandığına dikkat çekildi.

EN RİSKLİ ŞEHİRLER

Ekonomim‘de yer alan habere göre; Türkiye’deki 81 kentin 36’sının ‘yüksek’ veya ‘çok yüksek’ iklim riski altında olduğunun altı çizilirken, en riskli şehirlerin de Amasya, Tokat, Mersin, Kahramanmaraş, Kayseri, Muş ve Ağrı olduğu belirtildi.

KURAKLIKLA KARŞI KARŞIYA KALAN ŞEHİRLER

Hem sıcaklık artışı hem de kuraklık ile karşı karşıya olan şehirler ise İstanbul, Ankara, Kayseri, Mersin ve Gaziantep olarak belirlenirken, sel riskinin en çok vuracağı kentler için Trabzon, Rize ve Giresun sıralaması dikkat çekti.

Araştırmanın, İstanbul ve İzmir sahillerinin 2050’de sular altında kalacağını ortaya koyan “Deniz Seviyesi Yükselmesi ve Olası Etkileri” başlıklı raporla örtüşmesi de endişeleri artırdı.

Artan sıcak dalgalarının ülke genelinde üretim kayıpları, altyapı zararları, verim düşüşü gibi sonuçlara yol açacağına dikkat çekilen araştırmada, şu çarpıcı bilgiler yer aldı:
“81 ilin 30’u, yüksek veya çok yüksek kuraklık riski altında. Türkiye’de tehdit altındaki türlerin yüzde 46’sı da bu 30 ilde bulunuyor. Özellikle uyum kapasitesi düşük olan güneydoğu illerinin kuraklık karşısında zarar görebilirliği yüksek.”

Raporda, Mersin’in, hem ortalama en yüksek sıcaklıklar, hem de sıcaklıkların 30 dereceyi aştığı sıcak günler açısından öne çıkan riskli kent olduğu belirtilirken, “İstanbul, Ankara, Kayseri ve Gaziantep ise çok yüksek sıcak hava dalgası riskine sahip dört şehir. Bu dört kent, 21 milyonu aşan nüfus büyüklüğünün yanı sıra, iklim değişikliğine karşı özellikle hassas olan çocuk ve yaşlı nüfusunun, düşük gelir gruplarının ve geçici koruma statüsü altındaki nüfusun yoğunlaştığı alanlar” denildi.

İSTANBUL’DA SEL RİSKİ OLAN İLÇELER

Mersin’in, sıcak hava dalgalarının yaşanma tehlikesi en yüksek kent olduğu aktarılırken, “Şırnak ve Şanlıurfa en zarar görebilir iller olarak öne çıkıyor. İstanbul ise sıcak hava dalgalarına maruziyetin en yüksek olduğu kent. Sel riski ise özellikle kuzey illerinde oldukça yüksek.

Giresun, Trabzon ve Rize başta olmak üzere 25 şehir, yüksek veya çok yüksek sel riski altında. Taşkın riski altında 855 binden fazla nüfus, bir havalimanı, 11 enerji santrali ve 273 hastane bulunuyor” görüşleri de sıralandı.

Raporda iklim riski ve kuraklık sorununa da değinilirken, saptamalar dikkat çekti:
“81 ilin 30’u, yüksek veya çok yüksek kuraklık riski altında. Bu iller aynı zamanda tarımsal üretimin lokomotifi görevi görüyorlar. Söz konusu illerin kırsal nüfus ağırlıklı olduğunun altı çizilirken riskli kentler, ekonomik olarak tarımsal üretime bağımlı yerleşim yerleri. Kuraklık riskiyle karşı karşıya olan bu iller, aynı zamanda Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından Kırmızı Liste kategorisinde sınıflandırılan ve ‘tehdit altında’ bulunan kayda değer sayıda türe ev sahipliği yapıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x