İki Dakikada Kalp Sağlığınızı, Kemik Gücünüzü, Dengenizi ve Çevikliğinizi Test Edin!

Bazıları genetik ve hastalık gibi kontrolümüz dışındadır, ancak diğerleri beslenme şeklimiz ve ne sıklıkla egzersiz yaptığımız gibi yaşam tarzı alışkanlıklarıyla ilgilidir.

Bu test kalp sağlığınızı, dengenizi, çevikliğinizi, göbek ve bacak gücünüzü ve esnekliğinizi dikkate alır.
Özellikle doktor tam da bu nedenle evde yapabileceğiniz basit bir testi paylaştı. Doktor, otur-kalk testinin, 51 ila 80 yaşları arasındaki birinin yakın gelecekte ölme olasılığını nasıl tahmin edebildiğini açıkladı.

Uzman.”Oturarak yükselme testi veya SRT olarak da bilinen bu test, uzun ömürlülüğün çeşitli faktörlerini değerlendirebilir. Bunlar arasında kalp sağlığı, denge, çeviklik, göbek ve bacak kuvveti ve esneklik yer alır” diyor.

Teste nasıl girilir?

Bu, herhangi bir ekipman gerektirmeyen basit bir testtir; yerde oturmak için yeterli alan yeterlidir.
Kaldırmak ve indirmek için yalnızca bacaklarınızı ve göbek bölgenizi kullanarak ayakta durma pozisyonundan bağdaş kurarak oturma pozisyonuna ve ardından tekrar ayakta durma pozisyonuna geçmeniz gerekir.

Teste 10 puanla başlarsınız ve aşağıdaki desteklerden herhangi birini kullandığınızda bir puan kaybedersiniz:

El
Diz
Kolun ön kısmı
Bir el dizde veya kalçada
Bacak tarafı

Az miktarda puan toplarsanız, hızlı bir şekilde yaşlılık riskiniz çok daha yüksek olur.
“Araştırmalar, puan ne kadar düşükse, önümüzdeki altı yıl içinde ölme ihtimalinizin o kadar yüksek olduğunu gösterdi. İhtiyacınız olan şey sekiz veya daha yüksek bir puan. Yaşlandıkça kalp-damar sağlığı ve aerobik kondisyon hakkında konuşmaya vakit ayırırız ancak denge, esneklik ve çeviklik de çok önemlidir.”

Araştırmaya yüzde 68’i erkek olmak üzere 2.002 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar SRT testini tamamladılar ve önümüzdeki yıllarda araştırmacılar tarafından takip edildiler.
“SRT tarafından değerlendirilen kas-iskelet sistemi sağlığı, 51 ila 80 yaşları arasındaki kişilerde ölüm oranının önemli bir belirleyicisiydi.”
Genel olarak, sıfır ile üç arasında en düşük puanı alan kişilerin ölme olasılığı, sekiz ile 10 arasında en yüksek puanı alan kişilere göre altı kat daha fazlaydı.
Bu aralıktaki insanların neredeyse yarısı (yüzde 40) çalışmadan sonraki 11 yıl içinde öldü. Diğer fonksiyonel test yaklaşımlarıyla karşılaştırıldığında oturarak ayağa kalkma testi özel ekipman gerektirmez, güvenlidir, kısa sürede (iki dakikadan az) uygulanması kolaydır ve güvenilirdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x